Prof. dr. Stojan Jeretin, dr. med. se je rodil leta 1930 v Mariboru. V letih 1950 do 1956 je obiskoval Medicinsko fakulteto v Ljubljani, staž pa je opravil v Splošni bolnišnici Maribor v letih 1956–1958. Specializacijo iz anesteziologije je prvih 6 mesecev opravljal pri prim. Dragu Hočevarju v Ljubljani in nato v Splošni bolnišnici Maribor. Specialistični izpit je opravil leta 1961 v Ljubljani, leta 1983 pa še specialistični izpit v Zvezni republiki Nemčiji.
Anesteziološko znanje in znanje intenzivne medicine je nadgrajeval v številnih svetovnih centrih znanja: v Kopenhagnu, Veliki Britaniji, v Amsterdamu, Berlinu in Los Angelesu.
Od leta 1961 do leta 1962 je bil zaposlen na kirurškem oddelku Splošne bolnišnice Maribor, v letih 1962–1964 je bil vodja njene enote za intenzivno medicino, v letih 1964–1967 pa predstojnik Anestezijsko-reanimacijske službe Splošne bolnišnice Maribor, kjer je ustanovil prvi oddelek za anesteziologijo in intenzivno medicino v Sloveniji.
Leta 1967 je sprejel ponudbo prof. Harmela, Downstate Medical center, State University NY, ZDA, ki mu je ponudil mesto docenta (angl. assistant professor). Pred odhodom v ZDA je bil dr. Jeretin leto dni (1967–1968) akademski konzultant na Univerzitetni kliniki Wilhelmina Gasthuis amsterdamske univerze. Mesto profesorja je v Downstate Medical Centre nastopil junija 1968 in bil direktor enote intenzivne medicine do februarja leta 1971.
Nato ga je pot vodila v ljubljanski klinični center, kjer je bil v letih 1971–1981 vodja in ustanovitelj Centralne anestezijsko-reanimacijske službe (CARS). Del te službe je bil center intenzivne terapije (CIT), oddelek za anestezijo, oddelek za inhalacijsko terapijo in razvojni oddelek. Pomagal je anesteziologinji prim. Jasni Müller pri ustanovitvi oddelka za zdravljenje bolečin.
Leta 1974 je v Ljubljani opravil doktorat znanosti.
Leta 1981 je bil dr. Jeretin izvoljen za izrednega profesorja na univerzitetni kliniki King Faisal University v Dammamu, Savdska Arabija, vendar službe ni nastopil, ker kot državljan SFLR Jugoslavije ni dobil vize. Odšel je v ZR Nemčijo na oddelek za anestezijo Akademske bolnišnice Lahr, kjer je bil prvi višji zdravnik (primarij). Leta 1989 je prevzel mesto predstojnika na oddelku za anestezijo in operativno intenzivno medicino na Kliniki Lahr in tam delal vse do upokojitve leta 1995.
Na kirurškem oddelku mariborske bolnišnice je že kot specializant izpopolnil in standardiziral tehnično opremo in pripomogel k izdelavi domačih anestezijskih naprav in respiratorjev. Tudi na področju anestezije je skupaj s kolegi uvedel vse sodobne sisteme in metode (nevroleptanalgezijo, halotan in hipotermijo).
V sodelovanju z Institutom Jožef Stefan (IJS) je bil izdelan pnevmotahograf na temelju sevanja alfa, ki je odprl široke možnosti za študij fiziologije dihanja. V ZDA je preučeval izmenjavo CO2 in izdelal nomogram za določanje dihalnega mrtvega prostora. V dogovoru s prim. dr. Jankom Držečnikom, ki je pripravljal kirurško ekipo za kardiokirurgijo, je z ekipo inženirjev iz Tovarne avtomobilov Maribor (TAM) izdelal umetno ledvico po Watschingerju in napravo za zunajtelesni krvni obtok. Njegovo znanstveno delo je obsegalo poskuse z globoko hipotermijo.
Prijavil je več patentov medicinskih naprav in pripomočkov: traheotomijski tubus, kompresijsko vrečo, pnevmotahograf, variabilni mrtvi prostor, karnitin v parenteralni prehrani in termoflow. Dr. Stojan Jeretin je bistveno pripomogel tudi k izdelavi domačih medicinskih naprav:
• anestezijska naprava »Alenka« (z Elektrostrojnim klubom TAM),
• respiratorji tipa Lundija (z Elektrostrojnim klubom TAM),
• naprava za hemodializo (z Elektrostrojnim klubom TAM).
Objavil je več kot 100 del, od tega 11 samostojnih publikacij in 38 študijskih protokolov.
S strokovnim kolegijem anestezijske službe Republike Slovenije in z anesteziološko sekcijo je razvil program vodene specializacije, ki je izšel leta 1980. Slovensko specializacijo je dvignil na mednarodno primerljivo raven.
Opravljal je tudi številne funkcije v strokovnih združenjih: bil je podpredsednik
in soustanovitelj Evropske akademije za anesteziologijo (EM) v Parizu in predsednik Udruženja anesteziologa Jugoslavije. Je član številnih mednarodnih in domačih združenj: ustanovni član Royal Society of Medicine, International Association for Study of Pain (IASP), član Svetovnega združenja za katastrofno medicino (World Association for Disaster and Emergency Medicine), Združenja za interno in parenteralno prehrano (AKEDAKE) in Anesteziološke sekcije SZD (od 1962–1966 predsednik).