Ena izmed glavnih nalog anesteziologa je zagotovitev oziroma oskrba dihalne poti. Ta je pomembna zato, ker med splošno anestezijo izgubimo reflekse in običajno prenehamo dihati (ob uporabi mišičnega relaksanta je to neizogibno) – zaradi tega ne pride do izmenjave plinov v pljučih (kisika in ogljikovega dioksida) in posledično telo ne prejme dovolj kisika. Zato paciente predihujemo s pomočjo anestezijskega aparata oziroma ventilatorja ali pa ročno z dihalnim balonom. Ob tem je osnovni pogoj odprta dihalna pot. Najpogosteje oskrbimo dihalno pot z endotrahealno intubacijo, pri določenih posegih pa je možna uporaba supraglotičnih pripomočkov ali predihavanje preko obrazne maske.
Vstavitev dihalne cevke – intubacija (endotrahealni tubus) je postopek, pri katerem zdravnik pacientu skozi usta, redkeje nos, vstavi cevko (tubus) iz umetnega materiala mimo glasilk v sapnik za vzdrževanje proste dihalne poti. Pacient pred tem dobi analgetik, pomirjevalo in mišični relaksant. Po vstavitvi se napihne poseben mešiček, ki mora biti v sapniku pod glasilkami in preprečuje zatekanje želodčne vsebine in drugih izločkov v dihala. Ob pričakovani težki oskrbi dihalne poti pa se postopek izvede v budnem stanju po omrtvičenju ust, žrela, grla in sapnika z lokalnim anestetikom. Cevko nato priklopimo na ventilator in pacienta, ki prejema zdravila za spanje in proti bolečinam, mehansko predihavamo. Hkrati z dihalno cevko zaščitimo dihalne poti pred zatekanjem hrane in prebavnih sokov vanje. Postopek izvajamo pri pacientih, ki potrebujejo splošno anestezijo, pri pacientih z moteno zavestjo, hudimi poškodbami, odsotnimi ali oslabelimi žrelnimi refleksi, pri tistih, ki ne zmorejo zadovoljivega samostojnega dihanja, pri pacientih s hudim levostranskim srčnim popuščanjem.
Dihalno pot lahko zagotovimo tudi na druge načine, eden izmed njih je uporaba supraglotičnih pripomočkov, ki jih vstavimo v žrelo in ne direktno v grlo. Najpogosteje uporabljen supraglotičen pripomoček pri nas je I-gel. I-gel je oblikovan tako, da se na telesni temperaturi dobro prilagodi obliki žrela in nam omogoča uspešno predihovanje, vseeno pa ne zagotavlja zanesljive zaščite pred zatekanjem tekočine v sapnik in posledično pljuča. Zato je pred načrtovanimi posegi tako pomembno, da so pacienti tešči, ker se s tem izognemo večji količini vsebine v želodcu, ki bi po uvodu v splošno anestezijo in posledični izgubi reflksov lahko zatekala v dihalne poti.
Pri krajših in manj tveganih posegih lahko prosto dihalno pot zagotavljamo tudi z uporabo obrazne maske (na primer operacije manjših ognojkov na telesu, kjer z lokalno anestezijo ne moremo zagotoviti ustrezne analgezije) in pripomočki, ki skrbijo, da jezik in mehko nebo ne zapadeta v žrelo in zapreta poti do sapnika. V primeru, ko je anestezija dovolj plitka, lahko pacient samostojno diha prek omenjenih pripomočkov, v nasprotnem primeru (ko je anestezija tako globoka, da pacient ne diha) pa ga predihujemo prek ročnega dihalnega balona ali s pomočjo anestezijskega aparata.
V primeru neuspešne oskrbe dihalne poti na zgoraj opisane načine je treba poskusiti vzpostaviti dihalno pot z nujnim pristopom v sapnik preko vratu.
Vsi omenjeni postopki (z redkimi izjemami) se izvajajo, ko je pacient že pod vplivom anestezije, zato se jih kasneje praviloma ne zaveda in spomni.
Zapleti
Poškodba zob, poškodba sluznice ustne votline, žrela, sapnika, poškodba glasilk, napačna vstavitev cevke v požiralnik, pri dolgotrajni uporabi preležanine struktur sapnika. Zaradi uporabljenih zdravil lahko pride do neželenih sistemskih reakcij (alergija, znižanje krvnega tlaka). Med samim postopkom vstavljanja cevke lahko predvsem pri neteščih pacientih pride do zatekanja želodčne vsebine v sapnik in posledičnega razvoja hude pljučnice, ki ima veliko smrtnost. Da bi slednje preprečili, se držimo jasnih protokolov. Neuspešna zagotovitev dihalne poti vodi v premajhno dostavo kisika telesu in posledično možgansko okvaro, lahko celo smrt.